Τρίτη, 13 Οκτωβρίου 2015

Ρέιντζερς από τη πρώτη περίοδο

Δημήτρης Βαρσάνης

Καλησπέρα σε όλους. Μηδέν στο πηλίκο χθες με τους Τζετς για 40 λεπτά να είναι σχεδόν εξαφανισμένοι απέναντι στους Αιλάντερς, ενώ η Φλόριντα στάθηκε κατώτερη των προσδοκιών και το περισσότερο που μπορούσε να κάνει είναι να πάει τον αγώνα με τη Φιλαδέλφεια στη παράταση, τελικά έχασε με το ισχνό 1-0. Έτσι, για τιμωρία θα τους ποντάρουμε να χάσουν και οι δύο απόψε.

Βασική δυάδα:

Νιου Γιορκ Ρέιντζερς - Ουίνιπεγκ Τζετς: Μαζί με τη Τάμπα και το Μόντρεαλ, οι Ρέιντζερς είναι οι μοναδικοί προς το παρόν που έχουν κάνει το 3/3.
Το σύνολο του Βινιόλ είναι σε έξαλλη κατάσταση πετυχαίνοντας 12 τέρματα στους τρεις πρώτες αγώνες του, και σε αυτούς από τρία έχουν βάλει σε μια περίοδο. Ενδεικτική είναι η τελευταία τους εμφάνιση εναντίον του Κολόμπους όπου σκόραρε τρεις φορές στα πρώτα οκτώ λεπτά της αναμέτρησης. Το Ουίνιπεγκ όπως είπαμε και στην εισαγωγή μας απογοήτευσε χθες και το κακό είναι ότι δέχεται πάρα πολλές αποβολές κατά τη διάρκεια ενός αγώνα, δίνοντας την ευκαιρία στον αντίπαλο με παίκτη παραπάνω για δύο λεπτά να πετύχει κάποιο γκολ.
Η επιλογή μου θα είναι ο άσσος στη κανονική διάρκεια και βλέποντας το ρυθμό και την ένταση που βάζουν στο παιχνίδι τους οι γηπεδούχοι θα το τραβήξω λίγο παραπάνω διαλέγοντας να σκοράρουν τουλάχιστον δύο φορές στη πρώτη περίοδο.

Νιου Τζέρσει Ντέβιλς - Νάσβιλ Πρένταντορς: Το Νιου Τζέρσει το πάει για άλλη μια αδιάφορη χρονιά έτσι όπως ξεκίνησε, κακή άμυνα, ο τερματοφύλακας της Σνάιντερ δεν εμφανίζεται το ίδιο καλός και απέναντι του θα βρει το σοβαρό Νάσβιλ, το οποίο μετράει 2/2 νίκες και οι δύο στην έδρα του, κερδίζοντας Καρολάινα και Έντμοντον δεχόμενο μόλις ένα γκολ με τον Ρίνε να πραγματοποιεί πάλι τις συνηθισμένες καλές του εμφανίσεις.
Το σοβαρό Νάσβιλ θα κερδίσει είτε στη κανονική διάρκεια είτε στη παράταση.

Εναλλακτική δυάδα:

Καρολάινα Χάρικεινς - Φλόριντα Πάνθερς: Δεν μας έκαναν την χάρη χθες οι πάνθηρες; ε απόψε θα χάσουν! για δύο λόγους στηρίζομαι σε αυτό. Ο πρώτος είναι ότι η Καρολάινα αδικείται που δεν έχει μέχρι στιγμής ούτε έναν βαθμό. Στο πρώτο της αγώνα είχε απέναντι της τον Ρίνε να τη σταματά, ενώ στην ήττα από το Ντιτρόιτ προδόθηκε από την άμυνα και το τερματοφύλακα της. Ενδεικτικό στατιστικό είναι ότι έκανε 47 σουτ στην εστία σε εκείνο τον αγώνα και οι Ρεντ Γουίνγκς μόλις 19, παρόλα αυτά κέρδισαν με 4-3 γιατί είχαν περισσότερη ευστοχία.
Ο δεύτερος είναι ότι στη Φλόριντα θα ξεκινήσει ο δεύτερος Μοντόγια ο οποίος σε καμία περίπτωση δεν φτάνει τις επιδόσεις του Λουόνγκο. Είναι ώρα οι "τυφώνες" να πάρουν τους δύο πρώτους τους βαθμούς.

Ντάλας Σταρς - Έντμοντον Όιλερς: Δεκαεννέα φορές έχουν συναντηθεί οι δύο τους, τις 15 νικητές βγήκαν οι Σταρς. Παρότι έρχεται με μια εξάρα στην πλάτη, εκτιμώ ότι το Ντάλας θα κερδίσει λόγω των φιλοξενούμενων κυρίως οι οποίοι προς το παρόν δυσκολεύονται πολύ στο σκοράρισμα. Συν τις άλλοις αναμένεται να ξεκινήσει για τους "λαδιάρηδες" ο τρίτος τερματοφύλακας, μιας και προβλέπεται να ξεκουραστεί ο πρώτος ενώ ο δεύτερος είναι τραυματίας. Άσσος.

Συνοπτικά:
3701 Νιου Τζέρσει Ντέβιλς - Νάσβιλ Πρένταντορς 2 (κανονική διάρκεια και παράταση 1.62)
3705 Νιου Γιορκ Ρέιντζερς - Ουίνιπεγκ Τζετς 1 (1.75), (over 1,5 Ρέιντζερς πρώτη περίοδος)

3700 Καρολάινα Χάρικεινς - Φλόριντα Πάνθερς 1 (2.15)
3708 Ντάλας Σταρς - Έντμοντον Όιλερς 1 (1.85)